top of page

האם בסטנדאפ אפשר לדבר על הכל? על טיילור טומלינסון וגם על נשים בסטנדאפ

החלטתי הפעם לכתוב על סטנדאפיסטית מאוד מצליחה שאני אוהבת אבל לא בטוחה שהמון מכירים בישראל - טיילור טומלינסון | TAYLOR TOMLINSON


למה מי את טיילור טומלינסון? 

בטיילור נתקלתי לפני כמה חודשים כשהתחלתי לצפות בספיישל השני שלה LOOK AT YOU 

לא היו לי סטנדרטים או ציפיות באותו ערב (תכלס בדומה לכל ערב אחר), במבט ראשון היא נראתה לי צעירה מידי ויפה מידי בשביל שאני אתחיל לחבב אותה.

ויש כאן עניין, כי לצערי זה משפט שכנראה לא הייתי אומרת על סטנדאפיסט גבר ואני כותבת את זה כאן רק כדי לשים על השולחן את העובדה שהאומדן שלנו שונה כשאנחנו מעריכים אמנות של גבר מול זה של אישה.

למה בכלל אני שופטת אותה לפי גיל או מראה חיצוני? 


טיילור טומלינסון, היא כוכבת עולה, סטנדאפיסטית  (בת 30), בעיניי היא דוגמה ומופת ובאמת שהייתי רוצה להיות כמוה יום אחד כשאהיה צעירה יותר. טיילור התחילה לעשות סטנדאפ בגיל 16, (כולי קנאה, אני בגיל 16 הייתי כותבת פואטיקת מגירה, מפוצצת חצ'קונים ובוכה) היא השתתפה בריאליטי של סטנדאפ (LAST COMIC STANDING) והתארחה בתכניות קומיות שונות …היום היא כבר עם שני ספיישלים בנטפליקס, מסיימת מסע הופעות עולמי, בקרוב מתחילה להנחות תכנית לייט נייט ברשת CBC ובמקביל הספיישל השלישי שלה בנטפליקס הולך לצאת אוטוטו בפברואר 2024 (ואני מחכה כמו גרופית עלובה) שלא להזכיר 2.6 מיליון עוקבים בטיקטוק ו 1.5 מיליון באינסטגרם.

אבל לא בגלל זה היא דוגמה ומופת. טיילור היא קשוחה ולא פופוליסטית והיא מדברת ללא בושה על נושאים קשים ומצליחה להצחיק גם שם. בעיני זו שליחות.


תמונה מתוך נטפליקס, בבקשה אל תתבעו אותי


על נשים בסצינת הסטנדאפ וכמה שאלות למחשבה

לפני שאספר על טיילור בא לי לפתוח סוגריים על נשים בסטנדאפ, בתור סטנדאפיסטית בעצמי אני רוצה לראות כמה שיותר סטנדאפיסטיות אבל מבאס אותי שהדיון לעולם לא יהיה הפוך, לעולם לא נדבר על גברים בסטנדאפ כי זה נראה לנו מובן מאליו.

 וזה מעלה כמה שאלות…


למשל, תנו לי 5 שמות של סטנדאפיסטים שאתם.ן אוהבים

כמה מתוכם הם נשים? 


האם תעדיפו לצפות בהופעת סטנדאפ של אישה או של גבר? 


למה כשיש ערב סטנדאפיסטיות נקרא לו "ערב סטנדאפ נשי" אבל לעולם לא יהיה ערב סטנדאפ שהוא גברי?


ולמה לעזאזל עדיין מסתובבים בינינו אנשים שיטענו שנשים לא מצחיקות, מי כאן לדעתו חושב שצריך ז$#$ בשביל להיות מצחיקה? 


בתור סטנדאפיסטית בעצמי אני יכולה להעיד שהסצינה היא מאוד גברית, עדיין קיימות דעות קדומות במקומות מסוימים יותר מאחרים, עדיין הרוב הוא גברי אבל לפחות בישראל יש נשים חזקות שלא רואות בעיניים כך שאין באמת בעיניי תקרת זכוכית.                                                                                                                                                  

ועכשיו עוד רגע של כנות, כשאני צופה בנשים שעושות סטנדאפ (מהסוג המעולה והמצחיק) עולות לי כמה תחושות…


  1. קודם כל אני קצת מקנאה - זה לא בקטע רעיל שעושה קמטים אלא יותר בקטע שנותן לי דרייב להמשיך לתת בראש

2. יש לי תחושה שהוציאו לי את המילים מהפה (מזה הוציאו? ממש גנבו לי) רק בניסוח חד ומדויק יותר

3. אני מרגישה צורך לפרגן מתוך הזדהות.


אז בהמשך אולי אכתוב גם על אלי וונג (ALI WONG)  (רוצו לראות כל דבר שהיא נוגעת בו) שבמקרה שלה אף אחד לא ידבר על המגדר שלה כי היא פשוט אלוהית. אולי גם אכתוב על סטנדאפיסטיות בישראל אבל עם חוסר הטאקט שלי אני מקווה לא ליצור סכסוכים.


מי הן הנשים הכי מצליחות בסטנדאפ? שוב תמונה מנטפליקס


הפרעה דו קוטבית ואמא מתה, כי אפשר לדבר על הכל, לא?

חוזרת לטיילור…  אני שמחה שהתחלתי לצפות מהספיישל השני שלה כי זה גרם לי לחבב אותה יותר אם הייתי מתחילה בספיישל הראשון הייתי חושבת אולי שהיא עוד אחת חמודה.

בספיישל השני LOOK AT YOU (תראו תראו) היא נכנסת מאוד עמוק. היא מספרת בלי בושה ועם הרבה צחוקים על התמודדות עם הפרעה דו קוטבית שזה אחד הדברים שבהם אני רואה את הסטנדאפ כשליחות. לנרמל כביכול את מה שנתפס חריג. 

ואז עוד לפני שנרגעתי מהתמודדות עם נושא כ"כ מורכב, טיילור מספרת על אמא שלה שנפטרה מסרטן כשהייתה בת 8 לקהל היא אומרת, אני יודעת שבדיחות "אמא מתה" זה לא נעים, יש לנו בערך 6 דקות כאלו לתוך המופע, זה לא ירגיש כמו הרבה זמן כי ריככתי לכם את זה, "הבאתי את אמא למנוחות בארון קבורה יפיפה של בדיחות ז$% ורפרנסים תרבותיים, יש משהו לכל אחד מכם בשש הדקות הבאות,  אתם תצחקו, אתם תבכו, אתם תשכחו שהיא מתה".


הספיישל של טיילור הוא לא קליל, הוא לא למישהו שלא סבל מתישהוא בחיים, הוא עמוק ורגיש ומצחיק, הוא כתוב ומשוחק מושלם.


אל תרחמו עליי, היא אומרת לקהל וצוחקת, "אתם באמת חושבים שהייתי מצליחה כ"כ אם הייתה לי אמא חיה"? 


שזה משפט שמחלחל לנשמה, מאז שאמא שלי נפטרה אני מבינה עד כמה החיים קצרים וצריך להיות בעשייה. להתלונן פחות ולעשות יותר… כיף לראות איך טיילור הצליחה ככה למרות ילדות לא פשוטה ותחת חינוך שמרני והתמודדות עם דיכאונות והפרעות נפש. כיף לראות שדווקא הקשיים והטראומות מצמיחים אותנו וכיף לראות איך היא מוכיחה את הטענה שאפשר בסטנדאפ לדבר על הכל. כי הכל בעצם הוא גם מצחיק.


משבר רבע החיים 

זו טיפה חוצפה לקרוא לזה בכלל משבר אבל אחרי שצפיתם בספיישל השני כדאי לגשת לצפות בספיישל הראשון, הוא הרבה יותר חמוד וקליל ועדיין מקצועי ומדויק. טיילור צילמה אותו כשהייתה רק בת 25 ומכאן גם שמו

 QUARTER LIFE CRISIS

בספיישל הזה היא מדברת על מיניות ומערכות יחסים ובחירות בחיים על להיות צעירה מידי כדי להתמסד אבל מבוגרת מידי כדי לחגוג במסיבות. כולם מתגעגעים לשנות העשרים שלהם כשהם היו חופשיים ובלי מחויבות, אומרת טיילור, אבל אתם יודעים למה לא הייתה לכם מחויבות בשנות העשרים שלכם? כי הייתם זבל! זבל רזה יותר אבל עדיין זבל.


תכלס, היא צודקת טיילור הזבל הרזה הזאתי, חולה עליה.

מוזמנים לכתוב לי בתגובות מה חשבתם או איזה סטנדאפיסטיות אתם אוהבים (בעולם וגם בארץ) ואם בא לכם לצפות בעוד "סטנדאפ נשי" שייחנק צמד המילים השוביניסטי הזה שגם אני משתמשת בו לפעמים בלית ברירה

 אז אני כאן :) 


46 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

留言


bottom of page